Olej silnikowy jest substancją odpowiadającą za wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim przyczynia się do chłodzenia silnika, jak również usuwa zanieczyszczenia i osady, które powstają w wyniku procesów spalania. Ponadto chroni wewnętrzne elementy silnika przed korozją, a także jest pomocny w utrzymaniu odpowiedniego poziomu szczelności między elementami silnika. Gdzie oddać zużyty olej, aby nie zanieczyszczać środowiska?
Gdzie oddać zużyty olej
Jeśli chodzi o wymianę oleju, to najczęściej możemy usłyszeć, że powinien on być wymieniany, co około 15 tysięcy kilometrów. Wiele zależy tutaj od jego rodzaju, warunków jazdy, typu silnika oraz zaleceń producenta, które często bywają zawyżone. Niezależnie od momentu tej zmiany pojawia się pytanie, w jaki sposób się go odpowiednio pozbyć.
W tej sytuacji z pomocą przychodzi ZUOP, świadczący usługę odbioru oleju przepracowanego, w tym zużytych olejów silnikowych, napędowych, opałowych, benzynę i wiele innych. Dzięki nam wasz zużyty olej zostanie odpowiednio potraktowany i nie wyrządzi szkody planecie. Nasza oferta jest dostępna dla firm, a nie osób prywatnych.
Chcąc zatem pozbyć się zużytego oleju, jako osoba, możecie zostawić go w serwisie, z którym współpracujemy, a my odbierzemy od niego substancję i odpowiednio się nią zajmiemy.
Dlaczego zużyty olej silnikowy jest niebezpieczny?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, dlaczego zużyty olej silnikowy może być niebezpieczny. Jak powszechnie wiadomo ta substancja, jest ogromnie szkodliwa przede wszystkim dla naszej planety. Ponadto zawarte są w nim substancje chemiczne, takie jak benzen, który uznaje się za rakotwórczy. Należy on także do substancji łatwopalnych, a jego złe składowanie może grozić niebezpieczeństwem w postaci pożaru.
Podczas wycieków oleju do naturalnych siedlisk, takich jak rzeki czy jeziora, może dojść do poważnych szkód w ekosystemie. Mowa o momentach, kiedy zanieczyści on wody, przez co zaszkodzi organizmom wodnym, ale równie mocny wpływ będzie miał na ptaki i zwierzęta lądowe. Z tego też względu tak istotne jest, by w odpowiedni sposób pozbywać się zużytego oleju silnikowego.
Czego nie robić z przepracowanym olejem silnikowym?
Choć temat tego, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym został wyjaśniony, to pozostała jeszcze kwestia działań zabronionych. Jak wiadomo, jego toksyczność tworzy ogromne szkody. Jeden wylany litr takiej substancji zatruwa nawet 5 milionów litrów wody. Z tego też powodu nie możecie ani go wylewać, ani spalać, gdyż ta sama ilość toksyn uwolni się wówczas do atmosfery.
Kary za nieprawidłową utylizację zużytego oleju
Ważnym punktem w tej tematyce jest oczywiście aspekt kar, które są wystawiane za nieprawidłowe zutylizowanie zużytego oleju. Co może wam grozić za popełnienie takiego czynu? Jeśli chodzi o palenie przepracowanym olejem, to mandat najczęściej wynosi około 500 złotych. W przypadku zanieczyszczenia na przykład drogi olejem możecie natomiast spodziewać się nawet 1500 złotych grzywny.
Nie możemy również zapomnieć o kwestii wymiany oleju w miejscach niedozwolonych. Takie działania możecie poczynić we własnym garażu lub w przystosowanym do tego działania kanale samochodowym. Jeśli dokonacie takiej wymiany na publicznym parkingu, to narażacie się na mandat opiewający nawet na kilka tysięcy złotych.
Wykorzystanie zużytego oleju silnikowego
Nie każdy ma pojęcie, co właściwie dzieje się z oddanym olejem silnikowym, a także, w jaki sposób się go wykorzystuje. Okazuje się, że świetnie posłuży, jako wartościowy środek do rafinacji. W rezultacie ze zużytego oleju otrzymamy olej bezowy. Ponadto można go wykorzystać do celów energetycznych poprzez spalanie w specjalnych instalacjach do odzyskiwania energii.
Jeśli chcecie działać w zgodzie z naturą, to postawcie na odpowiedzialną utylizację zużytego oleju silnikowego. Dzięki temu macie pozytywny wpływ na środowisko, ale również nie narażacie się na obciążenia finansowe w postaci wysokich mandatów.