ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

9 kwietnia, 2024

Gdzie wyrzucić zużyte żarówki?

zużyte żarówki

Wyrzucanie odpadów do wyznaczonych kontenerów, czy miejsc to podstawa regulowana prawnie. Nie zawsze jednak mamy pewność, gdzie dany odpad powinien zostać wyrzucony. W poniższym tekście dowiecie się, gdzie wyrzucić zużyte żarówki.

Gdzie należy wyrzucić zużyte żarówki?

Niektórzy myślą, że skoro są one w dużej mierze wykonane ze szkła, to właśnie w zielonym kontenerze jest ich miejsce. Okazuje się, że to myślenie nie należy do prawidłowych.

Wiele zależy tutaj bowiem od rodzaju żarówek, z którymi ma się do czynienia. Ze względu na zawartość rtęci i innych substancji szkodliwych, konieczna jest ich odpowiednia utylizacja. W jaki sposób się tym zająć w zależności od typu?

Gdzie wyrzucić tradycyjne żarówki?

Choć tradycyjne żarówki nie są już tak popularne, to niektórzy wciąż stawiają na nie zamiast rozwiązań LED. Jest to zaskakujące, zważywszy na fakt, że starsze produkty generują więcej energii, a to przekłada się na wyższe koszta za rachunki. Niezależnie od tego, dlaczego się ich pozbywacie, warto wiedzieć, że powinny one być wyrzucane do kontenerów przeznaczonych na odpady zmieszane.

Wszystko, dlatego że łączą one w sobie zarówno elementy szklane, jak i metalowe. Możecie również oddać je do zakładu, który zajmuje się zużytym sprzętem elektrycznym. Będzie to bardziej ekologiczna opcja od wyrzucenia do kontenera.

Gdzie powinno się wyrzucać zużyte żarówki LED?

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, aktualnie najpowszechniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o żarówki, są rozwiązania LED. Gdzie jednak powinno się je wyrzucić?

Zużyte, uszkodzone i nieuszkodzone żarówki LED powinno oddawać się do zakładu zajmującego się zużytym sprzętem elektrycznym.

Gdzie wyrzucić świetlówki?

Jeśli posiadacie firmę, to najlepszym rozwiązaniem, będzie skorzystanie z usługi ZUOP zajmującym się odbiorem elektroodpadów. Świetlówki są wówczas transportowane do zakładów, które zajmują się ich utylizacją niewpływającą negatywnie na środowisko. Aby skorzystać z tej usługi, skontaktujcie się z Zakładem Utylizacji Odpadów Przemysłowych w celu wyznaczenia konkretnego terminu.

Mrozowa 9a
31-752 Kraków