ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

25 stycznia, 2024

Odpady medyczne

Kosz z odpadami medycznymi

Wskutek pracy laboratoriów, placówek medycznych, badawczych czy analitycznych powstaje wiele odpadów medycznych, którymi trzeba w odpowiedni sposób gospodarować. Nie można ich jednak wyrzucić do zwyczajnego kontenera na śmieci.

Odpady medyczne – co to?

Co właściwie należy do grona odpadów medycznych? Wyróżnia się je na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 roku. Należą do nich zużyte odpady oraz substancje o szkodliwych właściwościach. Najczęściej pochodzą one z branży medycznej, laboratoryjnej oraz badawczej. 

Rodzaje odpadów medycznych

Jeśli chodzi o to, jakie wyróżniamy typy odpadów medycznych, to w tym zestawieniu, wymienia się trzy punkty. Należą do nich:

  • Odpady zakaźne
  • Odpady niebezpieczne, inne niż zakaźne
  • Odpady inne niż niebezpieczne

W skład tej listy wchodzą zatem różnorodne odczynniki, substancje toksyczne lub przeterminowane leki, ale i nie tylko. Warto mieć na uwadze, że nie są to elementy, które można wyrzucić wraz ze zwyczajnymi odpadami komunalnymi. Co więcej, nieodpowiednie pozbycie się ich może prowadzić do fatalnego wpływu na ludzi i środowisko.

Utylizacja odpadów medycznych

Najważniejszym aspektem w zakładach zajmujących się utylizacją odpadów medycznych jest zachowanie bezpieczeństwa na jak najwyższym poziomie, ze względu na rodzaj odpadów, z jakimi ma się do czynienia. Ma ono znaczenie zarówno w przypadku odbioru, jak i późniejszego transportu pozostałości medycznych. Istotne jest dla nas przede wszystkim przestrzeganie wszelkich procedur.

Z tego też względu warto wybrać zakład, który pracuje z podwykonawcami pomagającymi w prawidłowej utylizacji i unieszkodliwieniu przyjętych odpadów. Jest to działanie z troską zarówno o środowisko, jak również ludzi.

Odbiór odpadów medycznych

Poza pozbywaniem się medycznych odpadów istotny jest również ich odbiór. Takie usługi najczęściej kieruje się do przedstawicieli branży medycznej, laboratoryjnej oraz badawczej. Wśród tej grupy znajdują się zatem: 

  • szkoły
  • firmy farmaceutyczne
  • laboratoria chemiczne
  • szpitale
  • inne placówki lecznicze 

Istnieją oczywiście warunki, które powinno się spełnić, nim odpady zostaną przyjęte. Mowa o odpowiednim przekazaniu materiału do utylizacji. Musi być on szczelnie zapakowany i oznaczony tak, aby pracownik wybranej firmy wiedział jakie środki ostrożności zastosować dla danej zawartości. 

W ten sposób zapewniacie bezpieczeństwo sobie, środowisku, ale także osobom będącym odpowiedzialnym za transport i odbiór odpadów medycznych.

Jakie odpady medyczne są przyjmowane?

Jednym z często zadawanych pyta, jest to, jakie odpady medyczne są przyjmowane. Wśród tej grupy, wymieniamy oczywiście:

  • Przeterminowane odczynniki laboratoryjne, chemiczne i medyczne,
  • Leki,
  • Substancje toksyczne,
  • Opakowania po materiałach niebezpiecznych i innych niż toksyczne,
  • Odpady organiczne i nieorganiczne.

FAQ – Odpady medyczne

Czy w ZUOP przyjmujemy odpady medyczne?

ZUOP nie zajmuje się odbiorem i utylizacją odpadów medycznych. Nasza oferta skupia się na odpadach chemicznych, wielkogabarytowych, budowlanych itd. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co jeszcze znajduje się na tej liście, to zachęcamy do przejrzenia naszej strony internetowej.

Mrozowa 9a
31-752 Kraków