ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

13 września, 2024

Prawidłowa segregacja odpadów medycznych – najważniejsze informacje

segregacja odpadów medycznych

Segregacja odpadów medycznych jest kluczowa dla ochrony zdrowia publicznego i środowiska. Odpady medyczne są potencjalnie niebezpieczne, mogą zawierać patogeny, substancje chemiczne czy leki, które muszą być odpowiednio zarządzane. Co jednak składa się na ten rodzaj odpadów i w jaki sposób należy nimi zarządzać?

Odpady medyczne

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co właściwie składa się na odpady medyczne. Są to wszelkie odpady powstające w związku z działalnością medyczną, diagnostyczną, leczniczą, pielęgnacyjną oraz badawczą. Powinny one być wytwarzane w placówkach zdrowotnych, takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, gabinety lekarskie, stomatologiczne czy weterynaryjne.

Jak segregować odpady medyczne?

Odpady medyczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska, dlatego muszą być odpowiednio segregowane, transportowane i utylizowane. Jest to zarówno regulowane prawnie, jak i oczywiście istotne dla bezpieczeństwa dla planety.

Segregacja odpadów medycznych – rozporządzenie

Segregacja odpadów medycznych w Polsce jest regulowana głównie przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi. Dokument ten określa zasady postępowania z odpadami medycznymi w placówkach służby zdrowia, od ich wytworzenia do utylizacji, a także sposób ich segregacji, przechowywania, transportu i unieszkodliwiania.

Znajdziemy w nim informacje na temat odpadów:

  • niebezpiecznych, innych niż zakaźne – 180108, 180106 i 180110,
  • zakaźnych – 180102, 180180, 180103 i 180182,
  • innych niż niebezpieczne – 180101, 180107, 180104, 180109 i 180181.

Istotne informacje na ten temat znajdziemy również w Ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz.U. z 2021 roku poz. 779, 784, 1648 i 2151).

Czego nie wrzucać do odpadów medycznych?

Do odpadów medycznych nie powinny trafiać przede wszystkim:

  • Odpady komunalne – Papier, plastik, szkło,
  • Plastikowe opakowania,
  • Farby, rozpuszczalniki, substancje łatwopalne,
  • Baterie, akumulatory,
  • Gruzy, elementy remontowe, narzędzia,
  • Resztki jedzenia.

Do tego grona zaliczamy również odpady kosmetyczne, których odbiór i zagospodarowanie można powierzyć ZUOPowi. Chcąc skorzystać z tej oferty dedykowanej firmom, zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia dogodnego terminu.

Segregacja odpadów medycznych – kolory worków

Chcąc w odpowiedni sposób segregować odpady medyczne, musicie mieć na względzie kolory worków, przypisane do ich poszczególnych rodzajów. Czerwony worek dedykuje się odpadom zakaźnym. Jak wskazuje ich nazwa, mogą stanowić zagrożenie biologiczne, ponieważ przenoszą choroby zakaźne. Należą do nich odpady zanieczyszczone krwią, wydzielinami, opatrunki, igły, narzędzia chirurgiczne, a także pozostałości po badaniach mikrobiologicznych. Ich przykłady to:

  • zużyte strzykawki,
  • skalpele,
  • rękawiczki zanieczyszczone krwią,
  • opatrunki z wydzielinami zakaźnymi.

Żółty worek ma służyć na odpady niebezpieczne, ale niezakaźne. Nie mają one bowiem charakteru zakaźnego, ale zawierają substancje niebezpieczne, które są toksyczne lub szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Obejmują chemikalia stosowane w szpitalach, leki przeterminowane, odpady cytostatyczne stosowane w leczeniu nowotworów.

Jeśli chodzi o czarny worek, to jest on na odpady inne niż niebezpieczne. Powstają one w placówkach medycznych, ale nie są skażone materiałami biologicznymi ani nie stanowią zagrożenia chemicznego. Mogą obejmować odpady, takie jak resztki żywności, opakowania, papiery czy inne niezakaźne materiały codziennego użytku.

FAQ: Segregacja odpadów medycznych

Gdzie wyrzucać odpady medyczne?

Istnieje możliwość oddania niektórych odpadów medycznych, takich jak przeterminowane leki lub sprzęt medyczny (np. termometry rtęciowe) w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – PSZOK. Informacje na temat przyjmowanych odpadów znajdziecie w lokalnych regulaminach.

Co wrzucamy do czerwonego pojemnika na śmieci?

Do czerwonego pojemnika na odpady medyczne wrzucamy odpady zakaźne, które mogą stanowić zagrożenie biologiczne, ponieważ zawierają materiał mogący przenosić choroby zakaźne.

Mrozowa 9a
31-752 Kraków