ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

9 kwietnia, 2024

Gdzie wyrzucać stare ubrania?

sterta starych ubrań

Jedną z niewiadomych w zakresie segregacji odpadów, są stare ubrania, które trudno sklasyfikować, do którejś z podstawowych kategorii śmieci. Gdzie wyrzucać stare ubrania, aby nie szkodzić planecie? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Gdzie powinno się wyrzucać stare ubrania?

Segregacja tekstyliów nie została jeszcze uregulowana prawnie. Dojdzie do tego dopiero w 2025 roku. Nie ma teraz żadnego wskazania, gdzie konkretnie należy się ich pozbywać.

Co, jeśli macie do czynienia ze starymi, ale nieuszkodzonymi ubraniami, obuwiem lub nawet pluszowymi zabawkami? Wówczas warto oddawać je do punktów, czy też kontenerów dedykowanych odzieży używanej. Dzięki temu mogą one trafić w ręce osób potrzebujących, które dadzą im drugie życie.

Gdzie producenci powinni wyrzucać ubrania?

Jeśli jesteście producentami ubrań, czy też innego rodzajów tekstyliów lub wasza firma generuje ich sporą ilość, to zachęcamy do skorzystania z usługi ZUOP. Utylizacja odpadów tekstylnych i obuwniczych to rozwiązanie gwarantujące pozbycie się sporej ilości materiałów w sposób zgodny z planetą i danie im drugiego życia.

Odpady tekstylne oddawane do naszego zakładu, utylizujemy poprzez rozdrabnianie i mieszanie odpadów w procesie produkcji paliwa alternatywnego.

Do naszego zakładu możecie oddać odpady produkcyjne tekstylne i skórzane, zużytki w postaci odzieży używanej, jak i tekstylia wyposażenia wnętrz (firany, zasłony, kotary itp.). Przyjmujemy również odzież i obuwie pochodzące z reklamacji oraz tekstylia z wyposażenia pojazdów.

Warto jednak mieć na uwadze, że aby skorzystać z tego punktu naszej oferty, należy uprzednio skontaktować się telefonicznie w celu ustalenia dogodnej daty.

Gdzie nie wyrzucać ubrań – Najczęstsze błędy

Osoby, które nie znają się na pobywaniu się tekstyliów, popełniają błędy dotyczące odpowiedniej utylizacji. Przykładowo ubrudzone ubrania, czy podniszczone obuwie nie mogą zostać oddane do kontenera przeznaczonego na odzież dla potrzebujących. Oddawanie takich tekstyliów narobi więcej szkody niż pożytku, dlatego zwracajcie uwagę na stan oddawanych ubrań.

Wyrzucanie rozmaitych typów odzieży, czy też zasłon, ręczników lub firan do kontenera przeznaczonego na odpady zmieszane również jest błędem. Choć takie działanie nie jest zabronione, to wpływa ono tragicznie na środowisko. Wszystko za sprawą faktu, że na wysypisku, do którego trafią, będą się one rozkładać, zanieczyszczając planetę. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób pozbyć się tego rodzaju odpadów.

Mrozowa 9a
31-752 Kraków