ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

25 stycznia, 2024

Gdzie wyrzucić styropian?

Zużyte styropianowe opakowania po jedzeniu

Styropian należy do grona materiałów izolacyjnych, jednak może pochwalić się wieloma innymi zastosowaniami. Jest to tworzywo sztuczne, ale nie każdy jest świadomy, że styropiany różnią się w zależności od swojego przeznaczenia. To może jeszcze bardziej utrudniać dylemat, gdzie wyrzucić styropian. 

Gdzie wyrzucić styropian?

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, styropian różni się między sobą specyfiką w zależności od tego, po co został wyprodukowany. Do czynienia możemy mieć z materiałem budowlanym, tym po sprzęcie AGD, ale również ubrudzonym styropianem. Już teraz dowiedzcie się, jak radzić sobie z poszczególnymi rodzajami opisywanego tworzywa sztucznego.

Gdzie wyrzucić styropian po AGD?

Jednym z często wyłanianych typów styropianów są te, które odpowiadają za zabezpieczenie sprzętów AGD. W przypadku tego wariantu możecie bez obaw pozbyć się go, wyrzucając go do kosza przeznaczonego na plastik i tworzywa sztuczne.

Styropian opakowaniowy brudny – gdzie wyrzucić?

Zdarza się, że zamawiamy posiłek na wynos, bądź po prostu wykorzystujemy, do czego opakowanie wykonane ze styropianu. Po kontakcie z jedzeniem, które go wybrudzi, nie możemy go potraktować w taki sposób, jak w przypadku styropianu po AGD. 

W takiej sytuacji po prostu wyrzućcie odpad do kosza dedykowanego śmieciom zmieszanym. Najczęściej znajduje się on w czarnym kolorze, jednak nie jest to reguła.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Okazuje się, że styropian budowlany z racji swojego przeznaczenia różni się od powyżej przedstawionych przykładów. Nie możemy go  zatem umieścić w żadnym z wymienionych wcześniej kontenerów na odpady.

W tym wypadku najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usługi wywozu i utylizacji odpadów budowlanych. ZUOP ma pod swoim skrzydłami doświadczonych pracowników, którzy zachowując wszelkie normy bezpieczeństwa, wykonają tę usługę.

Czy styropian to plastik?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, styropian jest tworzywem sztucznym, jednak nie jest on plastikiem. Choć oba materiały wyrzuca się do jednego kontenera, to nie należą one do tego samego rodzaju.

Mrozowa 9a
31-752 Kraków