Prawidłowe magazynowanie odpadów jest jednym z kluczowych elementów odpowiedzialnej gospodarki odpadami. Ma na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko oraz zdrowie ludzi. W Polsce zasady te są ściśle regulowane przepisami prawnymi, aby zapewnić ich bezpieczne składowanie i uniknąć zagrożeń związanych z nieodpowiednim zarządzaniem.
Magazynowanie odpadów – zmiany w przepisach
Zmiany w przepisach dotyczących magazynowania odpadów w Polsce wprowadza się w celu dostosowania prawa do wymogów ochrony środowiska, poprawy bezpieczeństwa. Mają również na celu zapobieganie nadużyciom w gospodarowaniu odpadami. W październiku 2020 roku zostały opublikowane zasady dotyczące właśnie tej sfery. Ma to miejsce na podstawie rozporządzenia art. 25 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Owe przepisy wymagają, by ok. 100 tysięcy podmiotów działających w obszarze odpadów dostosowało się do wymogów dotyczących ich magazynowania. To właśnie od 1 stycznia 2021 roku w życie weszły nowe przepisy. Co wchodzi w ich skład?
Magazynowanie odpadów niebezpiecznych
Zgodnie z przepisami, odpady niebezpieczne to odpady, które ze względu na swoje właściwości chemiczne, fizyczne lub biologiczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Przykłady odpadów niebezpiecznych obejmują:
- Odpady medyczne i farmaceutyczne,
- Odpady chemiczne (np. farby, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin),
- Zużyte baterie i akumulatory,
- Odpady zawierające metale ciężkie (np. rtęć, ołów),
- Odpady radioaktywne.
Wymienione odpady przechowuje się w specjalnie zaprojektowanych i odpowiednio zabezpieczonych miejscach, które minimalizują ryzyko wycieków, emisji lub pożarów.
Odpady niebezpieczne nie powinno się narażać na deszcz, wiatr czy słońce. Mogłoby to spowodować reakcje chemiczne lub degradację materiałów opakowaniowych. Substancje o różnym charakterze chemicznym, które mogłyby reagować ze sobą, muszą być przechowywane osobno, by zapobiec niebezpiecznym reakcjom.
Wymagania dotyczące magazynowania odpadów
Magazynowanie odpadów w Polsce jest regulowane szeregiem przepisów prawnych. Miejsce magazynowania odpadów musi być odpowiednio przygotowane, by zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do gleby, wód gruntowych i powierzchniowych. W tym celu stosuje się m.in. nieprzepuszczalne powierzchnie, systemy odprowadzania wody deszczowej oraz odpowiednie bariery ochronne.
Odpady należy zabezpieczać przed wpływem warunków atmosferycznych, czyli stosować zadaszenia lub zamknięte pomieszczenia magazynowe. Wszystkie magazynowane śmieci trzeba oznakować, aby jednoznacznie określić ich rodzaj, kod odpadu oraz ewentualne zagrożenia. Osoby, które zajmują się magazynowaniem odpadów, muszą być przeszkolone w zakresie BHP oraz zabezpieczone odpowiednimi środkami ochrony indywidualnej. Wymaga się także stosowania planów awaryjnych na wypadek wypadków, takich jak wycieki czy pożary.
Odpady, zwłaszcza niebezpieczne, mogą stanowić ryzyko pożaru. W związku z tym miejsca magazynowania odpadów wyposaża się w systemy gaśnicze i przeciwpożarowe. Dostęp do nich musi być łatwy dla służb ratowniczych.
Kogo dotyczą przepisy dot. magazynowania odpadów?
Przepisy dotyczące magazynowania odpadów w Polsce obejmują szerokie spektrum podmiotów, które wytwarzają, magazynują, transportują lub przetwarzają odpady. Są to oczywiście przedsiębiorcy, którzy generują rocznie do 100 kg odpadów niebezpiecznych oraz mniej niż 5 ton pozostałych odpadów. Co więcej, są to także rolnicy prowadzący działalność rolną na powierzchni do 75 hektarów.
Do opisywanej grupy należą także osoby wytwarzające odpady objęte innymi regulacjami prawnymi, jak również podmioty zwolnione z prowadzenia ewidencji na podstawie Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r.
Wspomniane przepisy biorą pod uwagę również podmioty generujące do 1 tony odpadów niebezpiecznych lub do 100 ton pozostałych odpadów rocznie. W ten skład wchodzą także przedsiębiorstwa świadczące usługi takie jak budowa, remonty, rozbiórki, czyszczenie zbiorników i urządzeń, sprzątanie, konserwacja i naprawy, które przechowują odpady w miejscu ich wytworzenia.