ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

15 marca, 2024

Na czym polega utylizacja odpadów niebezpiecznych?

Sterta odpadów niebezpiecznych przed procesem utylizacji

Odpady niebezpieczne noszą swoją nazwę nie bez powodu, stanowią bowiem zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Z tego też względu, istnieją specjalne przepisy dotyczące tego, jak odpowiednio powinno się nimi gospodarować. Na czym polega utylizacja odpadów niebezpiecznych?

Na czym polega utylizacja odpadów niebezpiecznych?

Aby w odpowiedni sposób pozbyć się odpadów niebezpiecznych ze swojej firmy, warto skorzystać z usługi ZUOP, którą jest odbiór odpadów chemicznych. Wśród odbieranych odpadów znajdują się zużyte lub przeterminowane odczynniki laboratoryjne, czy też mieszaniny chemikaliów laboratoryjnych oraz analitycznych. Ponadto zakład odbiera odpady żrące, kwasowe, zasadowe, jak i opakowania po substancjach niebezpiecznych takie jak np. szklane butelki, probówki.

Aby skorzystać z takiej oferty, kierowanej do firm, należy skontaktować się telefonicznie, aby ustalić termin odbioru. Utylizacja odpadów niebezpiecznych polega na odebraniu odpadów zapakowanych w odpowiedni sposób z danego miejsca. Następnie są one przewożone do zakładów, które odpowiednio zajmą się ich utylizacją. Istnieją jednak różne rodzaje utylizacji. Co do nich należy?

Metody utylizacji odpadów niebezpiecznych

Jeśli chodzi o najpopularniejsze metody utylizacji odpadów niebezpiecznych, to w tym zestawieniu koniecznie trzeba wymienić metodę termiczną. Jak można się domyślać, jej działanie skupia się na spalaniu odpadów w specjalnych piecach, które są rozgrzewane do temperatur w widełkach od 850 do 1100 stopni. W rezultacie takiego działania można zredukować ich objętość nawet 90%!

Inną propozycją, o której trzeba wspomnieć w tym zestawieniu, jest oczywiście tak zwane przetwarzanie mikrofalowe. W przypadku tej metody pierwsze skrzypce gra oczywiście promieniowanie. Nim odpady zostaną jej poddane, muszą być w odpowiedni sposób oczyszczone.

Nie możemy zapomnieć także o użyciu autoklawowania. W tym przykładzie nazwa może mówić niewiele, dlatego chętnie rozjaśnimy wam ten temat. Mamy tutaj do czynienia ze sterylizatorem parowym, który podgrzewa się od 130 do 190 stopni. Wówczas neutralizuje on odpady z substancji niebezpiecznych i dzięki temu procesowi można je składować na zwyczajnym wysypisku.

Ostatnią z metod utylizacji odpadów niebezpiecznych, która nie należy do tych często używanych, jest dezynfekcja chemiczna wykorzystująca chlor. Mało zakładów się na nią decyduje. Wszystko dlatego, że ma ona negatywny wpływ na środowisko, a decydując się na utylizację odpadów, chcemy tego uniknąć. Sprawdzajcie oferty poszczególnych zakładów, aby mieć pewność, że decydują się na metody dobre dla planety.

Mrozowa 9a
31-752 Kraków