Palenie śmieci w piecach lub na otwartym terenie to nie tylko uciążliwość dla sąsiadów, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia i środowiska. W dymie ze spalanych odpadów mogą znajdować się toksyczne substancje, które przyczyniają się do chorób układu oddechowego i zanieczyszczenia powietrza. Gdzie jednak należy to zgłosić?
Gdzie zgłosić nielegalne palenie śmieci?
Nielegalne palenie śmieci możecie zgłosić do kilku instytucji. Przede wszystkim warto skontaktować się ze Strażą Miejską lub Gminną. Mają one bowiem uprawnienia do interwencji i kontroli palenisk. Jeśli w danej miejscowości nie ma takowych służb, sprawę możecie zgłosić do starosty, burmistrza, czy też wójta. Inną możliwością jest zawiadomienie Urzędu Gminy lub Miasta, a konkretnie wydziału ochrony środowiska, który może podjąć działania kontrolne.
W przypadku poważnych lub powtarzających się przypadków spalania odpadów możecie także zgłosić sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W zgłoszeniu najlepiej wskażcie dokładną lokalizację, opiszcie rodzaj spalanych odpadów, a jeśli to możliwe, dołączcie dokumentację w postaci zdjęć lub nagrań. Zgłoszenia możecie dokonać anonimowo lub podając swoje dane, co ułatwi dalsze działania służb.
Co ciekawe, palenie śmieci możecie również zgłosić poprzez aplikację mObywatel. Zalogujcie się w tym celu w aplikacji, a następnie przejdźcie do odpowiedniego przekierowania w zakładce”usługi”. Znajdziecie w niej sześć możliwości i spośród nich wybierzcie rodzaj zgłoszenia, jaki was interesuje. Platforma przeprowadzi was przez cały ten proces.
Jakie kary grożą za palenie śmieci?
Za palenie śmieci w piecach domowych lub na otwartej przestrzeni grożą kary finansowe i prawne. Zgodnie z przepisami ochrony środowiska, spalanie odpadów poza wyznaczonymi do tego instalacjami jest zabronione. Osoby dopuszczające się tego wykroczenia mogą zostać ukarane mandatem lub karą aresztu.
Nasz artykuł Mandat za palenie śmieci szczegółowo opisuje, z jakich przepisów wynikają poszczególne kary, kto może mandaty wystawić i jakie dokładnie kary obowiązują w przypadku tego tematu.
Co zrobić, jeśli sąsiad pali śmieci na podwórku?
Jeśli sąsiad pali śmieci na podwórku, warto w pierwszej kolejności spróbować zwrócić mu uwagę i wyjaśnić, że spalanie odpadów jest nielegalne i szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska. Jeśli to nie przynosi efektu lub sytuacja się powtarza, można zgłosić sprawę do wspomnianych odpowiednich służb. Przeprowadzą one kontrolę i wyciągną adekwatne do czynu konsekwencje. Takie zgłoszenia można wykonywać anonimowo, jednak służbom zwyczajnie jest łatwiej, gdy jednak podacie swoje dane.
W przypadku, gdy sami prowadzicie działalność i nie wiecie, jak zagospodarować śmieci o większych rozmiarach, to warto skorzystać z opcji, jaką jest wywóz odpadów wysokogabarytowych. Możecie postawić zarówno na opcję postawienia kontenera, w którym przez dany okres będziecie je umieszczać lub standardowego transportu. Koszt zależy od wielu czynników, natomiast sama usługa pozwala na legalne pozbycie się zalegających śmieci.
Czy palenie śmieci na podwórku jest legalne?
Palenie śmieci na podwórku, jest nielegalne i stanowi naruszenie przepisów ochrony środowiska. Zgodnie z obowiązującym prawem, odpady powinny być segregowane i utylizowane w sposób zgodny z zasadami gospodarki odpadami, a ich spalanie poza wyznaczonymi do tego instalacjami, takimi jak spalarnie odpadów, jest zabronione. Warto więc odpowiedzialnie podchodzić do tego tematu.
Przykładowo, jeśli jako firma generujecie śmieci w formie opakowań, to, zamiast spalać je, narażając się na kary i szkodząc planecie, postaw na profesjonalistów. Wywóz i utylizacja odpadów opakowaniowych to usługa pozwalająca na pozbycie się ich bezpiecznie, bez naruszania przepisów. Odpowiednie gospodarowanie odpadami jest nie tylko legalne, ale i świetnie wpływa na PR przedsiębiorstwa. Bądźcie odpowiedzialni.