ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

9 kwietnia, 2024

Jak dbać o środowisko?

natura, środowisko

W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej zauważalne, dbanie o środowisko staje się priorytetem. To w naszych rękach leży moc wprowadzania pozytywnych zmian, które mogą przyczynić się do zachowania naszej planety dla przyszłych pokoleń. Dlatego też, w poniższym artykule przedstawimy 10 porad, które wskażą, jak dbać o środowisko.

10 sposobów na ochronę środowiska

1. Kupujcie lokalnie i sezonowo

Wybierajcie produkty spożywcze i inne towary produkowane w okolicy, aby ograniczyć emisje związane z transportem. Jednym z benefitów tego rozwiązania, poza dbaniem o planetę, jest dużo lepszy smak wybieranych produktów i możliwość czerpania z nich większej ilości witamin oraz wartości odżywczych.

2. Zminimalizujcie użytek samochodu

Zamieńcie codzienne korzystanie z samochodu na jazdę rowerem lub hulajnogą elektryczną, natomiast z auta korzystajcie wyłącznie, gdy jest to niezbędne. Krótkie dystanse możecie przebywać pieszo, co pozytywnie wpłynie na wasze zdrowie.

3. Oszczędzajcie energię

Wybierajcie energooszczędne urządzenia i pamiętajcie o zmianie żarówek na ledowe. Ponadto korzystajcie z dóbr w postacie energii odnawialnej. Co więcej, miejcie na uwadze wyłączanie urządzeń elektrycznych, gdy te nie są w użyciu. Wyłączajcie światło za każdym razem, gdy nie korzystacie z danego pomieszczenia.

4. Segregujcie śmieci

Oddzielajcie odpady wedle istniejących zasad, aby umożliwić ich recykling. To może obejmować segregację plastiku, szkła, papieru i metali. Nie zapominajcie o aspekcie wyrzucania odpadów biodegradowalnych do specjalnego, brązowego kontenera.

5. Wykorzystujcie jak najmniej plastiku

Stawiajcie na produkty wielokrotnego użytku, takie jak bidony, torby na zakupy czy pojemniki na żywność, aby ograniczyć ilość wytwarzanego plastiku. Dobrym pomysłem są butelki
filtrujące wodę, które pozwalają wam na oszczędzenie 12 kilogramów plastiku, na jaki składa się 600 butelek. Ponadto stawiajcie na torby materiałowe, które starczają na wiele lat.

6. Oszczędzajcie wodę

Zbyt duże zużywanie wody również może mieć katastrofalny wpływ na środowisko. Z tego też względu włączajcie pralkę i zmywarkę wyłącznie wtedy, gdy są one zapełnione w stu procentach. Stawiajcie na branie prysznica zamiast kąpiele w wannie, wybierajcie udogodnienia, które pomogą w oszczędności wody.

7. Ograniczajcie mięso w codziennej diecie

Choć nie nakłaniamy do weganizmu, czy wegetarianizmu, to sposób odżywania się, który ogranicza mięso, wpływa pozytywnie na planetę. Wszystko dlatego, że produkcja mięsa ma katastrofalne działanie na środowisko. Ma to związek z użyciem sporej ilości wody, energii, a także zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. Roślinne odpowiedniki będą zatem świetnym rozwiązaniem.

8. Stawiajcie na ekologiczne produkty

Wybierajcie produkty przyjazne dla środowiska. Mowa o takich, które oczywiście nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, a także nie są testowane na zwierzętach. Tyczy się to również kosmetyków, które coraz częściej oznaczane są jako wegańskie.

9. Stawiajcie na ubrania z drugiej ręki

Second-handy, czy też aplikacje przeznaczone do sprzedaży używanych ubrań, są aktualnie na wyciągnięcie ręki. Jest to dużo lepsza opcja niż wspieranie fast fashion, które ma negatywny wpływ na nasze środowisko. Warto mieć na uwadze, że decydując się na odzież używaną, bojkotujecie proceder zmuszający dzieci do pracy przy produkcji.

10. Dzielcie się wiedzą

Jednym z najważniejszych rozwiązań w zakresie dbania o środowisko jest oczywiście dzielenie się nabytą wiedzą. Powyżej przedstawione porady, mogą mieć ogromny wpływ na planetę, dlatego tak ważne jest, by się nią dzielić. W ten sposób możecie naprawdę wiele zmienić.

Dlaczego warto dbać o środowisko?

Dbanie o środowisko pozwala na racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba, drewno czy minerały, co zapewnia ich dostępność dla obecnych i przyszłych pokoleń. Ponadto pomaga zmniejszać zanieczyszczenia, co przyczynia się do obniżonego ryzyka wystąpienia chorób, takich jak astma czy choroby zakaźne przenoszone przez wodę.

Choć może to wymagać zaangażowania na wielu płaszczyznach, to nawet drobne codzienne działania mogą przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla naszej planety.

Do firm, które chcą zadbać o środowisko, kierujemy naszą szeroką ofertę odbioru odpadów niebezpiecznych. Zachęcamy do kontaktu! Wspólnie redukujmy zanieczyszczenie naszej planety!

Mrozowa 9a
31-752 Kraków