Utylizacja gruzu to nieodłączny element działań budowlanych, remontowych oraz rozbiórkowych. Każdy, kto przeprowadza tego rodzaju prace, musi zadbać o to, aby odpady, które przy tym powstają, zostały odpowiednio przetworzone i wywiezione zgodnie z obowiązującymi przepisami. ZUOP może w tym pomóc.
Utylizacja gruzu – Na czym polega?
Często pojawiają się pytania względem tego, na czym właściwie skupia się utylizacja gruzu. Przede wszystkim polega ona na zbieraniu, przetwarzaniu i usuwaniu odpadów powstałych podczas prac budowlanych, remontowych lub rozbiórkowych. Ma to oczywiście miejsce w sposób zgodny z przepisami prawa i zasadami ochrony środowiska.
Gruz, który powstaje podczas budowy, remontów, czy rozbiórki, musi być odpowiednio przetworzony i składowany, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Chcąc pozbyć się gruzu ze swojej posesji, skorzystajcie z usługi, jaką jest utylizacja odpadów budowlanych. Specjaliści ZUOP zajmą się transportem lub wstawieniem kontenerów na czas wykonywanych prac budowlanych. Ofertę kierujemy do firm i przedsiębiorstw.
Cała utylizacja powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem odpadów. W jaki sposób trzeba się za to zabrać?
Przygotowanie do utylizacji gruzu
Przede wszystkim zakazuje się wyrzucania zarówno gruzu, jak i innych odpadów budowlanych do kontenera na odpady zmieszane. Co jednak składa się na ten typ śmieci? Ziemia, gruz betonowy, ceglany, mieszany, papa, wełna mineralna, zmieszane odpady budowlane, czy też styropian.
W jaki sposób najlepiej przygotować je do transportu i utylizacji? Najtrafniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w kontenerze, podstawionych np. przez ZUOP. W rezultacie ułatwicie sobie pozbywanie się odpadów budowlanych na bieżąco. W dodatku fachowcy z łatwością przewiozą je na miejsce docelowe po zakończeniu prac remontowych, rozbiórkowych i budowlanych.
Dlaczego warto utylizować gruz?
Duża część materiałów, które składają się na gruz, nadaje się do recyklingu. Ich utylizacja pozwala na przetworzenie i ponowne ich wykorzystanie w kolejnych projektach budowlanych.
Najczęściej przetwarzanym materiałem z gruzu jest kruszywo. Kruszywa pozyskiwane z betonu, cegieł czy asfaltu, używa się jako bazę do budowy dróg, chodników, parkingów, fundamentów oraz nawierzchni przemysłowych. Zastosowanie kruszyw z recyklingu zmniejsza zapotrzebowanie na naturalne surowce, takie jak żwir czy piasek.
Cegły w dobrym stanie ponownie wykorzystuje się w budownictwie, zwłaszcza w projektach renowacyjnych. Cegły z odzysku ceni się za ich trwałość oraz charakterystyczny, klasyczny wygląd, który doskonale sprawdza się w renowacji zabytkowych budowli.